Sürdürülebilir Turizm Programı - GSTC

DANIŞMANLIK

Sürdürülebilir Turizm Programı - GSTC

  1. Sürdürülebilir Turizm Programı nedir?

Türkiye, sürdürülebilirlik stardartlarının en üst akreditasyon kuruluşu olan Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile işbirliği anlaşmasına imza atmıştır. Sürdürülebilir turizm alanında en yaygın ve en üst standartları belirleyen GSTC ile yapılan üç yıllık protokol ile Türkiye turizm endüstrisi yeniden yapılandırmaya gidilmiştir.. Bu kapsamda GSTC sürdürülebilir konaklama kriterleri (GSTC-I) baz alınarak Yeşil Turizm Sertifikasyon Programı (TR-I) hazırlanmıştır. Program kapsamındaki kuruluşların kriterleri uygulamasına göre üç aşamalı geçiş aşağıdaki gibi gerçekleşecektir;

–          Green (Yeşil) Türkiye : 2023 yılı sonunda gerçekleştirilmesi planlanan hedefler ve belirlenen GSTC kriterlerine % 30 uyum sağlanması

–          Green&Blue (Yeşil ve Mavi) Türkiye: 2025 yılı sonunda gerçekleştirilmesi planlanan hedefler ve belirlenen GSTC kriterlerine % 70 uyum sağlanması

–          Sustainable (Sürdürülebilir) Türkiye: 2030 yılı sonunda gerçekleştirilmesi planlanan hedefler ve tüm GSTC kriterlerine % 100 uyum sağlanması

Bu geçiş 2023,2025 ve 2030 kapsamında kademeli olarak gerçekleşecektir ve bununla birlikte tüm kriterlere uyum sağlayan turizm işletmeleri 2030’u beklemeden % 100 kriterleri sağlayarak Sürdürülebilirlik Sertifikasını almaya hak kazanabileceklerdir.

Sürdürülebilir Turizm belgelendirme programının 1.Aşama belgesinin  “turizm işletme belgeli ve basit konaklama turizm işletme belgeli” tesislerin tamamı için 15.11.2022 tarihli genelge 2634 sayılı kanun uyarınca i 31.12.2023 tarihine kadar en az 1. Aşama belgeli olma zorunluluğu yayınlanmıştır.

Yeşil Turizm Programı kapsamı nedir?

Turizm sektörünün sürdürülebilirlik odaklı dönüşümünü hedefleyen Yeşil Turizm Sertifikası, öncelikli olarak Türkiye’de bulunan tüm Konaklama Tesislerini kapsamaktadır.

Yeşil Turizm Süreci için tesislerin denetimini kim yapar?

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TGA tarafından onaylanan uluslararası bağımsız denetim firmaları konaklama tesislerine belge ve sertifika verebileceklerdir.

Sürdürülebilir konaklama tesisi sertifikası nedir ve bir konaklama tesisi neden sürdürülebilir otel sertifikası almalıdır?

Akredite bir sertifikasyon kuruluşu tarafından sertifikalandırılmış olarak sürdürülebilir konaklama tesisi sertifikası almak, seyahat veya turizm ürün veya hizmetinizin piyasadaki en yüksek sosyal ve çevresel standartlara uygun olduğu anlamına gelmektedir. Halkın seyahat ve turizmin zararlı etkileri ve olumlu etkileri konusunda endişeleri arttıkça, sertifikasyon size karmaşık çevresel ve sosyal sorunlara güvenilir bir çözüm sunmaktadır.

Seyahat sağlayıcıları; sertifikaları ve sertifikayı veren sertifikasyon kuruluşu ile ilgili bilgileri gururla sergilemektedir. Bunu yapmak, müşterilerden mülkiyete ve tedarik zincirinize kadar tüm paydaşlarınızı, işinizin yalnızca bugüne değil, geleceğe de bakan sağlam bir yönetimle işletildiği konusunda bilgilendirmektedir. Akredite bir denetim firması tarafından sertifikalandırılmış işletmeler, sertifikasyon kuruluşunun işaretiyle birlikte GSTC logosunu kullanabilmektedir.

Konaklama alanlarının birçok sahibi ve alıcısı, GSTC çerçevesini kullanmaktadır ve GSTC Akredite denetim firmaları tarafından onaylanan bu konaklama tesislerine vurgu yapmaktadır.

Yeşil Turizm sertifikasının geçerliliği nedir?

Yeşil Turizm Sertifikasyonunun, Konaklama Tesisinin türüne bağlı olarak, 6 ay veya 1 yıl geçerliliği vardır.

Sürdürülebilir Turizm Sertifikası (Yeşil Turizm) ile ilgili her türlü sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Eğitim

Danışmanlık

Denetim