Otomotiv Sistemleri Danışmanlığı

DANIŞMANLIK

IATF 16949:2016, "International Automotive Task Force" tarafından yayımlanan, otomotiv üreticileri ve ilgili tedarikçilerine yönelik ISO 9001:2015’ in uygulanması için özel şartların yer aldığı teknik spesifikasyondur. Otomotiv üreticileri ve tedarikçilerine yönelik kalite yönetim sistemi şartlarını içerir. ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Standardı’ nın şartlarını temel şartlar olarak görür.

Küresel otomotiv sektöründe, otomotiv ana sanayii (OEM), parça ve ekipman tedarikçileri için yüksek kalite standartları uygulanmaktadır. Ana sanayi ve tedarikçiler, rekabet güçlerini koruyabilmek için bu standartların gerekliliklerine uymalıdırlar. ISO 9001’i temel alan bu kalite yönetim sistemi, tedarik zincirindeki problem ve riskleri azaltarak kârlılığın arttırılması için önemlidir.

IATF 16949 kuruluşunuz için neden önemlidir?
IATF 16949 standardını uygulayarak şirketinizin, tedarik zincirindeki kusurların önlenmesi ve varyasyon ve atıkların an aza indirilmesini sağlar ve sürekli iyileştirme sürecinin oluşturulmasında kalite yönetim sistemi standartlarına uygunluğunu sergilersiniz. Teknik şartname ısıl işlem veya galvanizleme gibi hizmetler ve otomotiv müşterilerince belirtilen araç bileşenleri gibi diğer tüm ürün ve üretim malzemeleri üretici ve tedarikçi grupları için uygulanır.
Bu teknik şartname belgelendirmesi öncü otomotiv ve orijinal ekipman üreticileri (OEM) tarafından kabul görür. Sektöründe öncü üreticiler, tedarikçilerinin standartta ortaya konan katı teknik şartlara uygunluğunu şart koşmakta ve yalnızca IATF 16949 belgesine sahip şirketlerle çalışmaktadırlar.

Yeni standardın size sağlayacakları:
*Birinci sınıf otomotiv tedarikçisi olarak tanınmaya başlayın
*Diğer yönetim sistemi standartlarıyla entegre olun
*Kaliteyi ve sürekli iyileştirmeyi kuruluşunuzun merkezine yerleştirin
*Üst yönetimin ve liderlik ekibinin sürece katılımını artırın
*Risk bazlı düşünceyi daha fazla uygulayarak riski azaltın ve fırsat yönetimini geliştirin